© M. Greitschus/PIXELIO

Praėjusiais metais užsienio verslininkai Kaliningrado srityje investavo du kartus daugiau lėšų nei ankstesniais metais.

Vis dėlto Kaliningrado ekonomikos potencialas lieka neišnaudotas – sritis priklausoma nuo Rusijoje priimamų sprendimų, jos tiekiamų išteklių. Ekonominis Kaliningrado regiono siekis turėtų būti kuo labiau priartėti prie Lietuvos ir Lenkijos, kuriant konkurencingą pramonę, keliant pragyvenimo lygį, skatinant žemės ūkį, turizmą.

Potencialas – maisto ir automobilių pramonė

Kaliningrado sritis geografiškai artima Vakarų Europai, tačiau išlieka izoliuota Rusijos dalimi. Kaliningrado regione taikomas Rusijos ekonomikos modelis, tačiau šia sritimi vis dažniau domisi verslininkai iš Europos, o ypač iš kaimyninių šalių – Lietuvos ir Lenkijos. Augantis privatus vartojimas ir perkamoji galia daugiausiai perspektyvų atveria maisto pramonei. Eksportas į Kaliningrado sritį galėtų būti puiki pradžia, žengiant ir į 143 milijonus vartotojų turinčią Rusijos rinką.

Kaliningrado regionas Rusijoje išsiskiria kaip užsienio automobilių gamintojas ir tiekėjas. Pirmąjį metų ketvirtį šioje srityje pagaminta 56 tūkst. „KIA”, „BMW”, „Chevrolet”, „Opel” automobilių. Du kartus išaugęs lengvųjų automobilių eksportas be abejonės prisideda ne tik prie Kaliningrado srities, bet ir visos Rusijos ekonomikos augimo.

Užsienis investavo du kartus daugiau

Kaip ir visa Rusija Kaliningrado sritis pirmąjį 2012 m. ketvirtį mėgavosi ekonomikos spartėjimu. Metiniai šalies pramonės produkcijos tempai labiausiai augo žiemą – 12,5 proc., kovo mėnesį augimas lėtėjo. Tendencijas lėmė sausį ir vasarį iki 18 proc. kilusi metinė gamyba, kurios augimas kovo mėnesį siekė jau tik 2,4 proc.

Dėl šaltų orų pirmąjį šių metų ketvirtį Kaliningrado regione 15,5 proc. didėjo elektros, dujų, vandens gamybos ir tiekimo apimtys. Mažmeninė prekyba Kaliningrado srityje pirmąjį ketvirtį išaugo 9,5 proc., panašus – 9,3 proc. – vidurkis laikėsi ir kovą. Šis pokytis Rusijoje vertinamas kaip pažanga – šalies lygiu užfiksuotas 7,5 proc. augimas.

2011 m. Kaliningrado regionui skirtos investicijos augo 14,5 proc., Rusijos mastu investicijos didėjo 8,3 proc. Praėjusiais metais užsienio verslininkai Kaliningrado srityje investicijoms skyrė 310 mln. JAV dolerių – tai du kartus daugiau nei ankstesniais metais.

Didžiausia problema – nedarbas

Kaliningrado srities potencialas lieka neišnaudotas. 2012 m. sausio ir vasario mėnesiais iš Kaliningrado regiono į valstybės biudžetą pervestų mokesčių dalis siekė 0,9 proc. Palyginimui Maskvos dalis buvo 14,4 proc., Sankt Peterburgo – 3,2 proc.

2012 m. pradžioje Kaliningrado regione darbo užmokestis kilo mažiau nei visoje Rusijoje – atitinkamai 10 proc. ir 15,7 proc. Vidutinė mėnesinė alga vasario mėnesį buvo 19 500 rublių, o tai beveik ketvirtadaliu mažiau nei 24 000 rublių siekiantis šalies vidurkis.

Prieš rinkimus buvo žadama, kad Kaliningrado regione didės darbo užmokesčiai policininkams, valstybinėse įstaigose ir karo tarnyboje dirbantiems žmonėms. Sausio – vasario mėnesiais algos padidėjo 6,3 proc., o tai tėra kuklus 1,1 proc. augimas šalies kontekste.

Nedidelius atlyginimus iš dalies lemia tai, jog Kaliningrado regione lieka neišspręsta nedarbo problema. 2011 m. Rusijoje nedarbas siekė 6,6 proc., Kaliningrado srityje – 9,2 proc. Metų pradžioje situacija buvo dar prastesnė – pirmąjį 2012 m. ketvirtį Rusijos nedarbo lygis nežymiai mažėjo iki 6,5 proc., o Kaliningrado regione pakilo iki 10,1 proc. Pastaruosius mėnesius nedarbas Rusijoje nacionaliniu lygiu mažėjo – gegužės mėnesį siekė 5,4 proc. Kaliningrado srityje nedarbas mažėjo lėčiau, tačiau teigiamų pokyčių yra – balandį fiksuotas 8,9 proc. nedarbo lygis gegužę jau siekė 6,3 proc.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: