(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro viena iš pagrindinių funkcijų – visuomenės sveikatos stebėsena (monitoringas). Stebint visuomenės sveikatos rodiklių, charakterizuojančių gyventojų sveikatos būklę, bei jiems darančius įtaką veiksnius, vertinant ir analizuojant juos, galima laiku numatyti ir planuoti veiksmingas priemones gerinant visuomenės sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Visuomenės sveikatos specialistai išanalizavę statististinę informaciją apie kauniečių sveikatą. džiaugiasi išvada – Kauno miesto gyventojų sveikata daugeliu aspektų geresnė nei kitų Lietuvos gyventojų. Kauno mieste vieni geriausių demografinių rodiklių, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė ilgiausia, traumų ir nelaimingų atsitikimų statistika gerėja. Deja, ne viskas taip gerai, kaip norėtųsi.

Visoje Lietuvoje gyventojų kasmet mažėja. Tokios pačios tendencijos išlieka tiek Kauno apskrityje, tiek Kauno mieste. Statistikos departamento prie LR Vyriausybės duomenimis, Kauno mieste 2008 metų pradžioje užregistruoti 355586 gyventojai. 2007 metais Kauno mieste gyveno 2525 gyventojais daugiau – 358111. Kauniečiai sudaro 10,6 proc. Lietuvos ir 52,8 proc. Kauno apskrities gyventojų. 2009 m. kauniečių dar sumažėjo iki 350555 gyventojų.

Daugiausiai Kauno mieste 2008 m. gyveno jaunų, 15-44 metų, žmonių. Ši amžiaus grupė sudarė 44,7 proc. visų Kauno gyventojų ir tai 2,3 proc. daugiau nei 2007 m. Jauni žmonės subręsta ir kuria šeimas. 2008 m. Kauno mieste užregistruota 2931 santuoka. Kaip bebūtų apmaudu, net 43 proc. porų išsiskyrė – 1269. Praėjusiais, 2009 metais, naujų šeimų susikūrė 539 mažiau, t.y. 2392, tačiau išsiskyrė 158 poromis mažiau negu 2008 m. – 1111.

Gimstamumas tiek Lietuvoje, tiek Kaune didėja. Kauno mieste 2007 m. gimė 3760 naujagimių, 2008 m. – 4178. Taigi, per metus naujagimių skaičius padidėjo 418. 2009 m. mažųjų kauniečių gimė 148 daugiau nei 2008 metais – 4326. Džiugina tai, kad Kauno mieste gimstamumas buvo didesnis, o mirtingumas mažesnis nei Kauno apskrityje ir Lietuvoje.

Kaip pastebi Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai, Kaune žmonės gyvena ilgiau. Pirmą kartą 2009 metais apskaičiavus Kauno miesto vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės rodiklį paaiškėjo, jog kauniečių vidutinė gyvenimo trukmė dvejais metais ilgesnė nei Lietuvos gyventojų. Be to skirtumas tarp vyrų ir moterų vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės – mažiausias.

Kaune 2008 m. vyrų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė buvo 68,2 metų. Tai maždaug dviem metais ilgiau nei Lietuvoje. Moterų šis rodiklis buvo 79 metai ir tai pusantrų metų didesnis nei Lietuvos. Vyrų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė 2008 m. Lietuvoje buvo 11,3 metų trumpesnė nei moterų. Kauno apskrityje šis skirtumas sudarė 11,1 metų, Kaune – 10,8 metų. Palyginus su 2007 m. tiek Kaune, tiek Kauno apskrityje ir Lietuvoje vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė prailgėjo.

Nelaimingi atsitikimai ir traumos – dažniausiai mūsų pačių neapdairaus elgesio pasekmės. Pastebima, jog 2008 m. autoavarijų, gaisrų, nusikalstamų veikų mažėjo. Deja, savižudybių ir skendimų tendencijos priešingos. Užsitęsę stresogeniniai faktoriai skatina imtis agresyvių priemonių traukiantis iš gyvenimo. Alkoholio vartojimas poilsiaujant prie vandens sąlygoja didėjantį skenduolių skaičių: 2008 m. 83,3 proc. skenduolių vartojo alkoholį (10 iš 12), 2007 m. – 60 proc. (6 iš 10).

Surinkti statistiniai duomenys rodo, kad dėl išorinių priežasčių (paskendimų, mirčių autoavarijų, savižudybių) vyrai miršta keturis kartus dažniau nei moterys. Tai paaiškinama tuo, jog iš prigimties vyrai yra linkę daugiau rizikuoti, nemąstant apie pasekmes.

Sergamumo statistika 2008 m. Kauno mieste parodė, jog dažniausiai buvo sergama širdies ir kraujagyslių ligomis. Kas penktas kaunietis 2008 m. turėjo problemų su širdimi. Mirtingumas nuo šių ligų taip pat išlieka didžiausias. Džiugina tik tai, kad, lyginant su kitomis savivaldybėmis, Kaune šis rodiklis yra vienas žemiausių.

Onkologinės ligos – problema nr.2. 2008 m. duomenimis, kauniečiai dažniausiai sirgo prostatos (priešinės liaukos), krūties, gimdos kaklelio, odos, gimdos kūno piktybiniais navikais. Akivaizdu, kad nuo onkologinių ligų labiausiai nukenčia tiek vyrų, tiek moterų reprodukcinė sistema.

Mirtys nuo piktybinių navikų mirčių struktūroje užima antrą vietą po širdies ir kraujagyslių ligų. Vyrai nuo piktybinių navikų miršta dažniau nei moterys. Deja, per dažnai numojama ranka į profilaktiką. Visgi, lyginant su kitomis savivaldybėmis, Kauno miesto mirtingumo nuo piktybinių navikų rodiklis vienas geriausių.

Didelė problema Kauno mieste – psichikos ligos ir priklausomybės. Įvairūs stresogeniniai faktoriai tik blogina kauniečių psichikos sveikatą. Nuo 2007 m. iki 2008 m. sergamumas priklausomybėmis Kauno mieste padidėjo 31,2 proc. Dažniausiai į priklausomybių liūną įtraukia alkoholis.

Vaikų ir jaunimo sveikata, anot Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos specialistės doc. dr. A. Azaravičienės, labiausiai turėtų susirūpinti pradinukų tėvai. 2008 m. dažniausiai sirgo I-IV klasių mokiniai – maždaug 80 proc. pradinukų turėjo įvairių sveikatos sutrikimų.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro specialistams analizuojant Kauno mokinių sergamumą 2008 m., pastebėta, jog dažniausiai diagnozuoti skeleto ir raumenų sutrikimai – apie 40 proc. visų mokinių turėjo problemų su laikysena ar stuburo iškrypimais. Antroje vietoje – regos sutrikimai. 2008 m. Kauno mieste kas trečias mokinys turėjo regos sutrikimų.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras džiaugiasi, kad kauniečių sveikata nėra bloga: Kauno mieste vieni geriausių demografinių rodiklių, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė ilgiausia, traumų ir nelaimingų atsitikimų statistika gerėja. Kaip bebūtų, sergamumas širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis ligomis didėja. Ypač prasta kauniečių psichikos sveikata. Visuomenės sveikata nebus gerai, jei nesusitvarkysime su šiomis kylančiomis problemomis. Tam visų pirma reikia susirūpinti profilaktika: sveiko gyvenimo būdo įpročiai ir kiekvieno žmogaus suvokimas, kad jis yra atsakingas už savo sveikatą – toks receptas padarys, kad Kaune gyventi būtų dar geriau. Jei reikia patarimo, visada galite kreiptis į Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistus. Mes esame tam, kad padėtume Jums!

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: