(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Pastaruoju metu daug nerimo Lietuvos žmonėms sukėlė informacija apie besitęsiančius gaisrus Briansko srities, Rusija, miškuose, kurie Černobylio avarijos metu buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis.

Remiantis paskutine oficialia Rusijos institucijų informacija, užregistruotas vienas miškų, užterštų radioaktyviosiomis medžiagomis, gaisras, kilęs prieš kelias dienas Briansko srityje. Jis užgesintas per 2 valandas. Po to gaisrų užterštuose miškuose neužregistruota. Šiose teritorijose nuolat budi sustiprintos pajėgos ir pastoviai stebimi radiacinės būklės pokyčiai. Jokių radiacinio fono padidėjimų nenustatyta. Pagal patikslintus hidrometeorologinius duomenis, praėjusią savaitę, kai buvo užregistruotas gaisras Briansko miškuose, vėjo greitis tuose kraštuose buvo labai mažas, todėl net ir esant palankiai vėjo krypčiai, dūmai Lietuvos pasiekti negalėjo. Tokia pati prognozė numatoma ir artimiausiomis dienomis.

Kaip jau buvo informuota anksčiau, Radiacinės saugos centras nori nuraminti susirūpinusius gyventojus, kad net jei ir dūmai pasiektų Lietuvos teritoriją, pavojaus žmonių sveikatai neturėtų būti. Taip pat nori atkreipti dėmesį, kad nereikia taikyti jodo profilaktikos, nes dūmų sudėtyje negali būti šio radionuklido. Remiantis 2002 metais vykusių gaisrų Briansko srityje patirtimi, radionuklidų lygiai dūmuose, pasiekusiuose kaimyninių šalių teritorijas, prognozuojami labai žemi, neturintys įtakos sveikatai.

Lietuvos teritorijoje nuolat veikia Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo sistema. Šios sistemos stotys, išdėstytos visoje teritorijoje, matuoja kas 10 min. oro radioaktyvumą. Duomenų kitimą gali stebėti bet kuris gyventojas Aplinkos apsaugos agentūros internetinėje svetainėje adresu www.gamta.lt.: Jei bus pastebėta didesnė nei leidžiama oro tarša, gyventojai apie tai sužinos per masinės informacijos priemones bei bus pateiktos radiacinės saugos rekomendacijos.

Pirminės rekomendacijos, išgirdus tokią informaciją, būtų – uždaryti langus ir duris bei vėdinimo sistemas ir vengti buvimo lauke. Tačiau, kaip minėjome anksčiau, tikėtina oro tarša neturėtų viršyti leidžiamų lygių ir neturėtų turėti poveikio sveikatai.

Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: