Televizijos serialo "Breaking Bad" kadras

Maždaug prieš metus Amerikos valstijose – Kolorade bei Vašingtone buvo legalizuota pramoginė marihuana. Įvedus šią, atrodo šokiruojančią įstatymų pataisą kilo įvairios diskusijos. Buvo manoma, jog šis įstatymas virs nelaime, tačiau dabar, prabėgus šiek tiek laiko, panašu, jog kanapių produktų legalizavimas vis tik davė daugiau naudos nei žalos šioms valstijoms.

Valstybės pajamos auga

Turbūt didžiausias ir nepamainomas pliusas marihuanos legalizavime dedamas už didėjančias Kolorado valstijos pajamas. Jeigu anksčiau juodojoje rinkoje pirkta marihuana valstijai neatnešdavo nieko, nebent tik didesnes išlaidas, tai dabar mokestinių pajamų skaičius Kolorade smarkiai išaugęs. Kolorado pajamų departamento duomenimis, per keturis mėnesius nuo marihuanos legalizavimo pradžios net 10.8 milijonų dolerių įplaukė į Kolorado valstijos biudžetą mokesčių už marihuaną forma. Valstybė gautas pajamas galės paskirstyti medicinos ar švietimo sistemos gerinimui, visuomenės saugumui ir kitiems visuomeniniams tikslams.

Naujos darbo vietos

Legalizavus marihuaną Amerikoje, naujų darbo vietų skaičius greitai išaugo. Marihuanos pramonės grupė (MIG) apskaičiavo, jog maždaug 10 tūkstančių žmonių šiuo metu yra tiesiogiai susiję su legaliai parduodama marihuana. Iš jų nuo vieno iki dviejų tūkstančių žmonių įsidarbino per kelis mėnesius pradėjus mažmeninę pramoginės marihuanos prekybą. Žinoma, sunku atskirti kurie iš tų 10-ties tūkstančių dirbančiųjų tiesiogiai susiję su pramogine marihuanos prekyba, o kurie išimtinai su medicinine, tačiau galima teigti, jog keli tūkstančiai dirbančiųjų tikrai užėmė darbo vietas sukurtas pramoginės marihuanos. Be to, ši sąmata net neapima kitų darbo grupių netiesiogiai dalyvaujančių marihuanos pramonėje – statybininkų, buhalterių, santechnikų, elektrikų bei advokatų. Nepamainoma marihuanos reikšmė ir restoranų bei kitų įmonių, kurios suteikia paslaugas turistams, atvykusiems Į Koloradą išmėginti teisinę marihuaną, klientūros didėjimui.

Mažėjantis nusikalstamumas

Įvedus marihuanos legalizavimo įstatymą nusikaltimų skaičius Kolorade pradėjo pamažu kristi. Denverio mieste nusikaltimų skaičius palyginus su 2013 metų duomenimis, 2014 metais krito beveik 10 %. Marihuanos legalizavimas panaikino daugumą smurto bei korupcijos atvejų, nes juodojoje rinkoje ginčai negalėdavo būti sprendžiami taikiai – ieškiniais, reklamomis, lobizmu ar kompanijos įmokomis. Vietoje to, gamintojai ir vartotojai juodojoje rinkoje ginčus spręsdavo prievarta, kyšininkavimu ar smurtu.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Prekiavimas kanapių produkcija Vašingtone dar nevyksta

Nors prieš metus marihuana legalizuota buvo tiek Kolorado, tiek Vašingtono valstijose, legalizavimo privalumai kol kas matomi tik Kolorade. Ir taip yra ne todėl, jog Vašingtone nėra žmonių norinčių pasimėgauti kanapėmis, atvirkščiai, nors norinčių ir yra, žmonės vis tiek negali pasinaudoti savo teise. Pirmiausia, tai priešingai nei Kolorado valstijoje, Vašingtone nėra įstatymo leidžiančio piliečiui pačiam užsiauginti marihuanos produktų. Be to, kol kas ten nėra ir parduotuvių prekiaujančių marihuana. Dabar aktyviai prekiaujantis marihuana Koloradas tiesiog atvėrė egzistavusią medicininės marihuanos sistemą pramoginei marihuanai, tad verslininkai galėjo pradėti prekybą pramogine marihuana gana nesunkiai. O štai Vašingtonas, dėka naujo I-502 įstatymo, viską pradėjo nuo nulio. Nors Vašingtone ir techniškai legalu turėti bei naudoti pramoginę marihuana, tačiau ten tiesiog nėra būdo jos įsigyti. Ir nebus iki kol valstybė neišduos gamintojams ir mažmeninkams naujas marihuanos pardavimo licencijas. Licencijų išdavimo sistema sunki, tad Vašingtono gyventojams marihuanos savo valstijoje dar teks palaukti. Pirmiausia valstijos alkoholio kontrolės valdyba (WSLCB), kuri atsakinga už marihuanos rinkos reguliavimą turi priimti licencijos prašymus iš verslininkų. Tai jie pradėjo daryti tik praėjusį lapkritį, o licencijos dar neišdavinėjamos. Be to, netgi tada, kai Vašingtono marihuanos verslininkai galiausiai gaus savo licencijas – tai tik leidimų suteikimų proceso pradžia. Kiekvienas licencijos turėtojas dar turės gauti verslo leidimus iš vietos valdžios institucijų, kurios beje, dažnai priešiškos marihuanai. Daugumai verslininkų taip pat reikės ir statybos leidimų drėkinimo, nuotekų šalinimo bei elektros sistemoms. Be kita ko, verslininkai finansuoti viską turės savo lėšomis. Tradiciniai skolintojai – bankai nesuteikia paskolų pagal federalines teisės aktus neteisėtam verslui. Tom Gordon – Sietlo nekilnojamojo turto brokeris teigia, jog pirmuosius marihuanos produktus Vašingtono gyventojai parduotuvėse pamatys greičiausiai tik po poros metų.

Pasitikėjimas marihuana

Žmonių pasitikėjimas marihuana Amerikoje vis auga. Jeigu prieš keturiasdešimt metų net 29 % apklaustųjų manė, kad naudoti kanapių produktus žmonėms labiau pavojinga nei vartoti alkoholį, tai dabar taip manančių liko vos 12%. Alkoholio vartojimas dabar Amerikiečiams atrodo pavojingesnis – net 73% apklaustųjų taip teigė.

Kitos valstijos ketina legalizuoti marihuana

Nors Koloradas ir Vašingtonas tapo pirmomis Amerikos valstijomis legalizavusiomis marihuanos laikymą, tačiau jos greičiausiai nebus paskutinės. Denverio miesto Kolorade tarybos narys Charlie Brown teigia, jog „Į mus žiūri ne tik pasaulis. Ir kitos valstijos Amerikoje stebi mus bei svarsto priimti keletą naujų taisyklių“, o vienos iš pirmųjų marihuanos parduotuvių „Medicine Man“ savininkas Andy Williams dienraščiui “The Telegraph” teigė „Labai daug žmonių visoje šalyje stebėjo mus ir laukė kol nutiks kažkas blogo, tačiau nieko nenutiko. Kitos valstijos stebėjo mus, aš sulaukiau labai daug skambučių, labai daug įstatymų leidėjų sakė man „mes galime pasielgti taip pat kaip jūs ir daug kuo padėti savo piliečiams.“ Be to, politinis marihuanos projektas (angl. Marijuana Policy Project)  siekia iki 2017 metų suvienodinti alkoholio bei marihuanos gamybą reglamentuojančius teisės aktus. Šis projektas ketina skleisti savo kampaniją Aliaskoje (2014 m.), Arizonoje (2016 m.),  Arizonoje (2016 m.), Kalifornijoje (2016 m.), Meine (2016 m.), ir Nevadoje, (2016 m.) tad yra nemaža tikimybė, jog  pasinaudojusios Kolorado bei Vašingtono pavyzdžiu, marihuaną legalizuos ir šios valstijos.

Problemos

Žinoma, legalizavus marihuaną Kolorade atsirado ir su tuo susijusių problemų. Anot Kolorado nuodų kontrolės įmonės, Kolorado medicinos įstaigos per pirmuosius keturis šių metų mėnesius gavo 79 skambučius dėl marihuanos incidentų. Tai maždaug dvigubai didesnis skaičius, palyginus su laikotarpiu, kai marihuana dar nebuvo legalizuota. Be to, dar nėra tiksliai žinoma ir ištirta, kaip marihuanos legalizavimas paveiks paauglius ar vaikus šalyje.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: