(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Savaitgalį Rygoje vykusiame Šiaurės ir Baltijos šalių (NOM-BOM) nacionalinių studentų sąjungų susirinkime nutarta iš Vyriausybių reikalauti daugiau atsakomybės užtikrinant bei išlaikant studentų finansavimą bei visiems prieinamą aukštąjį mokslą.

Visų studentų sąjungų atstovų priimtame pareiškime konstatuojama, jog aukštojo mokslo finansavimo sistema turi sumažinti finansines kliūtis studentams, siekiantiems aukštojo mokslo, o lygių galimybių kiekvienam pageidaujančiam įgyti aukštąjį mokslą užtikrinimas yra svarbus ilgalaikės šalies ekonomikos procesas.

„Paskolų ir stipendijų sistemos studentams turi būti lanksčios bei atitikti finansinius poreikius tiek tiesiogiai su studijomis susijusiose srityse, tiek kasdieniniame studentų gyvenime. Dėmesys turi būti skiriamas į kiekvienos socialinės grupės poreikius: studentus su negalia ar turinčius atitinkamus sveikatos sutrikimus, studentus, auginančius vaikus. Paskolos ir stipendijos turi padengti gyvenimo išlaidas bei suteikti galimybę įveikti finansinius barjerus, kad studentai galėtų studijuoti be būtinybės dirbti, taip siekiant išvengti finansinių sunkumų.“ – sakoma pareiškime.

Nacionalinių organizacijų atstovai pabrėžia, jog paskolos grąžinimas turi būti susietas su baigusio studijas studento gaunamomis pajamomis bei siejamas su vidutinėmis pajamomis atitinkamoje šalyje. Jei studento gaunamos pajamos nepasiekia nustatytos ribos, paskolos grąžinimas turi būti atidėtas išlaikant tuo metu esantį įsiskolinimo dydį, kol asmens pajamos vėl pasieks nustatytą ribą, o tuo atveju, jei per tam tikrą laikotarpį pajamos nepasiekia numatytos ribos – paskola turi būti nurašyta.
Studentų finansavimas niekada neturėtų būti vertinimas tik kaip atskirų žmonių investicijos į aukštąjį mokslą, tai turėtų būti visos visuomenės investicija į šalies gerovės kūrimą. Studentų finansavimas turi užtikrinti lygias galimybes visiems siekti aukštojo mokslo, neatsižvelgiant į jų socialinę padėtį. „Manome, jog studentų paskolos neturi būti pirminis studentų finansavimo šaltinis – jį turi papildyti stipendijos bei grantai. Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, studentų stipendijos ir grantai turėtų padengti visus studentų poreikius.“ – sakoma pareiškime.

Šiaurės ir Baltijos šalių studentų sąjunga, atsižvelgdama ir į tai, jog studentų socialinių garantijų sistema vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant lygias galimybes aukštojo mokslo prieinamume, kritiškai vertina Estijos Parlamento veiksmus, kai praėjusių metų birželio mėn. buvo panaikinta paskolų kompensavimo sistema studentams, kurie po studijų baigimo įsidarbino viešajame sektoriuje arba susilaukė vaikų. Kadangi nebuvo jokio pereinamojo laikotarpio, visi studentai, kurie tuo metu buvo paėmę paskolą studijoms, prarado teisę į kompensacijas.

NOM – Šiaurės Europos šalių studentų sąjunga, du kartus į metus rengianti susitikimus, kurių tikslas patarti, suteikti žinių Šiaurės Europos studentų sąjungoms bei Šiaurės Europos ministrų Tarybos narėms. BOM – Baltijos šalių studentų sąjunga.

Šiaurės ir Baltijos šalių nacionalinių studentų sąjungų pasirašytus pareiškimus rasite interneto svetainėje, skiltyje „Dokumentai“.

Lietuvos studentų atstovybės informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: