Vladimiras Putinas ir Sergejus Šoigu EPA-ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš pareigų atleido gynybos ministrą Sergejų Šoigu ir paskyrė vadovauti Rusijos Federacijos saugumo tarybai, sekmadienio vakarą pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS ir Kremlius.

Praėjus daugiau nei dvejiems metams po karo Ukrainoje pradžios, S. Šoigu pakeitė Nikolajų Patruševą Nacionalinės saugumo tarybos sekretoriaus poste.

Anksčiau TASS citavo aukštųjų parlamento rūmų – Federacijos Tarybos – pranešimą, kad S. Šoigu įpėdiniu taps buvęs ministro pirmininko pavaduotojas Andrejus Belousovas.

V. Putino pasiūlymai dėl naujosios Rusijos vyriausybės sudėties buvo gauti Federacijos taryboje. V. Putinas buvo prisaikdintas naujai kadencijai vos prieš kelias dienas.

Oficiali personalijų pasikeitimo priežastis nebuvo nurodyta.

Aiškindamas, kodėl dabar priimtas toks sprendimas, Kremlius sekmadienį teigė, kad jam reikalinga „novatoriška“ Gynybos ministerija.

Gynybos ministerija turi būti absoliučiai atvira naujovėms, visų pažangių idėjų diegimui, ekonominio konkurencingumo sąlygų kūrimui“, – valstybinė žiniasklaida citavo Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žodžius, išsakytus brifinge dėl paskyrimų.

Mūšio lauke laimi tas, kuris yra atviresnis naujovėms, – sakė D. Peskovas. – Tikriausiai todėl prezidentas apsistojo ties Andrejaus Belousovo kandidatūra.“

Karinio išsilavinimo neturintis 65 metų A. Belousovas pastarąjį dešimtmetį buvo vienas įtakingiausių V. Putino patarėjų ekonomikos klausimais ir ėjo įvairias pareigas vyriausybėje. Be kita ko, 2020 metais jis kelias savaites ėjo ministro pirmininko pareigas, kai dėl koronavirusinės infekcijos negalėjo dirbti Michailas Mišustinas.

Jis yra „neabejotinai geriausias kandidatas“ plėsti Rusijos gynybos pramonės kompleksą ir diegti naujas technologijas, pasak TASS, kalbėjo parlamento žemųjų rūmų (Dūmos) narys Sergejus Gavrilovas.

Apie galimą 68 metų S. Šoigu, kuris gynybos ministro pareigas ėjo nuo 2012 metų, atleidimą jau kuris laikas buvo spėlionių. Prieš kelias savaites dėl kaltinimų korupcija buvo suimtas vienas iš jo pavaduotojų Timūras Ivanovas. Stebėtojai tai interpretavo kaip kovos dėl valdžios Rusijos kariniame ir saugumo aparate ženklą.

Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas liks savo poste, pabrėžė D. Peskovas. Karinis komponentas Gynybos ministerijoje išliks nepakitęs net ir paskyrus A. Belousovą, pridūrė jis.

Netrukus bus paskelbta apie naują N. Patruševo paskyrimą, sakė D. Peskovas. 72 metų griežtosios linijos šalininkas, buvęs vidaus saugumo tarnybos FSB vadovas, Kremliuje buvo laikomas „pilkuoju kardinolu“.

JK reakcija

Jungtinės Karalystės gynybos ministras Grantas Shappsas teigė, kad S. Šoigu vadovaujant karo veiksmams Ukrainoje Rusija neteko daugiau kaip 355 000 karių, taip pat „daugybė civilių gyventojų patyrė kančias“.

Rusijai reikia gynybos ministro, kuris ištaisytų tą pražūtingą palikimą“ ir užbaigtų karą, „bet viskas, ką jie gaus, tai dar vieną Putino marionetę“, – rašė jis socialiniame tinkle „X“.

Živilė Aleškaitienė (AFP)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: