Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. ELTA Josvydo Elinsko nuotr.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad padėtis Juodojoje jūroje pastaraisiais mėnesiais pasikeitė jo šalies naudai.

„Mums pavyko perimti iš Rusijos iniciatyvą Juodojoje jūroje ir sukurti saugumo sąlygas, kurios verčia agresorių bėgti iš rytinės šių vandenų dalies ir bandyti slėpti karo laivus“, – sakė V. Zelenskis ketvirtadienį Kyjive, kur vyko Juodosios jūros ekonominio bendradarbiavimo parlamentinės asamblėjos (PABSEC) posėdis.

Rusijos pajėgos iš esmės turėjo palikti vakarinę Juodosios jūros dalį ir pasitraukė į rytinę, sakė V. Zelenskis.

„Rusija nebegali naudotis Juodąja jūra kaip placdarmu, kad destabilizuotų kitus pasaulio regionus“, – sakė Ukrainos vadovas, pridurdamas, kad Rusija naudojosi Juodąja jūra 2008 metais kariaudama prieš Sakartvelą ir nuo 2015 metų  dislokuodama savo pajėgas Sirijoje.

Ukraina, viena didžiausių pasaulyje grūdų eksportuotojų, dėl 2022 metų vasario mėnesį Kremliaus pradėto karo ir Juodosios jūros uostų blokados patiria sunkumų eksportuoti žemės ūkio produktus savo pasirinktu maršrutu per Juodąją jūrą.

Ukraina nuo rugpjūčio mėnesio naudojasi jūrų koridoriumi Bosforo sąsiaurio link be Rusijos saugumo garantijų. Nuo to laiko apie 100 laivų išdrįso įveikti šį vis dar rizikingą kelią.

Naujoji padėtis Juodojoje jūroje nusipelno didesnio dėmesio, sakė V. Zelenskis savo vakariniame vaizdo kreipimesi. „Mūsų šalis iš esmės pakeitė padėtį Juodojoje jūroje. Rusija prarado kontrolę“, – sakė jis.

Živilė Aleškaitienė (DPA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: