Relinda Dasilva / Organizatorių archyvo nuotr.

Ilgus metus Niujorke ir Londone gyvenusiai verslininkei, pažinčių portalo įkūrėjai Relindai Dasilva grįžus gyventi į Lietuvą teko patirti tikrą kultūrinį šoką. Labiausiai Relindą stebina žmonių nepasitenkinimas viskuo ir abejingumas, kurį ji ypatingai pastebi tarp moterų. Užuot viena kitai padėjusios, dailiosios lyties atstovės plaka liežuviais, pavyduliauja ir bando nuvilioti svetimus vyrus.

Esate tarptautinio pažinčių portalo „Prestige Arrangements“ įkūrėja. Kaip kilo ši verslo idėja?

Po skausmingų skyrybų su pirmuoju vyru norėjosi vėl grįžti į socialų gyvenimą, lankytis kultūriniuose renginiuose, sutikti panašių žmonių, pajusti pirmųjų pasimatymų jaudulį. Peržiūrėjus populiariausius pažinčių portalus pastebėjau, kad daugelis jų žada neįtikėtinus dalykus, pavyzdžiui, laimingą, rimtą santuoką. Kiti buvo skirti vienos nakties nuotykiams. Niekur neradau narių, kurie atitiktų mano standartus ir gyvenimo būdą, o trankytis po barus ir naktinius klubus bei ieškoti simpatijos – ne man.

Tuomet supratau, kad labai daug žmonių nori bendrauti, susitikinėti ir gerai leisti laiką, tačiau tiksliai nežino, kokių santykių jie norėtų. Mano pažinčių portalo nariai nespraudžiami į rėmus ir gali patys nuspręsti, kur link ves jų bendravimas ir kaip vyks jų pasimatymai. O svarbiausia, kad čia kiekvienas gali atrasti partnerį pagal savo išsilavinimą, požiūrį ir gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, man, verslininkei, teisinį išsilavinimą turinčiai moteriai, būtų tikrai sunku bendrauti su statybininku. Nemanau, kad ir jis gerai jaustųsi būdamas mano kompanijoje.

15 metų gyvenote Niujorke, Londone. Kokių bendravimo, kultūros skirtumų pastebėjote tarp šių šalių ir Lietuvos?

Grįžus į Lietuvą mane labiausiai nustebino tai, kad čia tarp moterų sklando labai daug pavydo ir apkalbų, net ir būdamos draugės ar pažįstamos, jos tarpusavyje rungtyniauja. Įtariu, kad didžiausia kova vyksta dėl vyrų dėmesio, nors nė viena jų viešai to nepripažintų. Todėl lietuvaitės persistengia norėdamos būti tobulomis, kartais imasi labai drastiškų grožio priemonių. Vakarų pasaulyje labiau jaučiama „Girl power“ tendencija, moterys stengiasi viena kitą paremti, ypatingai verslo sferose.

Ar nebuvo sunku grįžus į Lietuvą? Kokių moterų reakcijų tekdavo sulaukti, kuomet jos sužinodavo, kad esate verslininkė ir turite pasiturintį vyrą užsienietį?

Iš tiesų, iki grįžtant į Lietuvą, man niekada neteko susimąstyti ar sureikšminti to, kad mano vyras ne lietuvis. Gyvenant vakaruose, kosmopolitiniuose miestuose, rasių įvairovė labai didelė, todėl visi esame lygūs. Lietuvoje tokie dalykai yra labai sureikšminami. Jei esi ištekėjusi už turtingo užsieniečio, daugelis mano, kad tai padarei dėl pinigų, nesvarbu, kad ir pati esi sėkminga verslininkė.

Juokinga, tačiau teko atsidurti situacijose, kuomet lietuvaitės mano akyse flirtuodavo su mano vyru. Suprantu jas, čia tikrai labai mažai gerų ir sėkmingų potencialių jaunikių, tačiau moterys turėtų palaikyti viena kitą, pasidalinti savo sėkmės receptais, o ne bandyti nuvilioti svetimus vyrus.

Sakote, kad moterys turėtų viena kitai padėti. Kaip įsivaizduojate tokią pagalbą?

Visų pirma, tiek smulkaus, tiek stambaus verslo savininkės turėtų daugiau bendradarbiauti, viena kitą paremti. Ypač, jei jos dirba toje pačioje sferoje, pavyzdžiui, grožio pasaulyje. Sujungus savo jėgas ir pasidalinus idėjomis, galima padvigubinti savo pajamas, pritraukti daugiau klientų. Deja, didelė dalis žmonių Lietuvoje pavydi kitiems sėkmės ir nori būti geresni už kitus, todėl verčiau liks su mažesnėmis pajamomis nei savo sėkme pasidalins ir išplės verslą.

Pavyzdžiui, aš mielai dalinuosi savo patirtimi, žiniomis. Mano vyras turi IT kompaniją, todėl padedu moterų verslams susikurti internetines svetaines. Lietuvoje už svetainės sukūrimą prašoma labai didelių pinigų, o jei pagalbos ieškai per pažįstamus, jie „nulupa“ dar daugiau.

O kaip dėl moterų, kurios norėtų pradėti savo veiklą, tačiau neturi žinių, ryžto, pajamų? Ką patartumėte joms?

Visų pirma, reikėtų pasirengti tam, kad teks labai daug rizikuoti ir nebijoti patirti nuopuolių – po jų dažniausiai seka pakilimai. Verslas – tai ne darbas nuo aštuonių iki penkių, o gyvenimo būdas.

Taip pat būtina turėti aiškią verslo idėją. Supraskite, kuo jūsų siūloma paslauga ar produktas yra ypatingas ir skiriasi nuo konkurentų, kokia jūsų niša. Dirbkite su marketingu, o jei neišmanote jo subtilybių, kreipkitės į profesionalus. Nepasitikėkite vien draugų, artimųjų ar pažįstamų nuomone – jiems bet kokie jūsų sumanymai visada atrodys puikūs ir jie negalės šališkai vertinti verslo planų, todėl atskirkite asmeninį gyvenimą nuo savo veiklos.

Dauguma moterų yra linkusios vadovautis jausmais, o tai gali smarkiai pakišti koją. Kolegos mane vadina „Ledo karaliene“, tačiau dėl to nė kiek neįsižeidžiu, tai man netgi padeda. Norint sulaukti sėkmės, reikia pamiršti emocijas ir jausmus – viskas turi būti paremta galva ir žiniomis.

Ir jokiu būdu nekreipkite dėmesio į apkalbas ar pavydą – siekite savo tikslų, o jei ieškote paramos ar bendraminčių, galite rašyti man ar kitoms verslioms moterims. Mielosios, turime prezidentę moterį, tad tai turėtų būti puikus pavyzdys, kiek daug galime. Tiesiog daugiau vienykimės, remkime ir palaikykime viena kitą. Kartu mes galime pasiekti kur kas daugiau nei po vieną.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: