Kino filmo "12 Angry men" kadras

Filmas „12 įtūžusių vyrukų” sukurtas daugiau nei prieš pusę amžiaus.  Šis filmas yra geriausias pavyzdys, kad norint sukurti puikų filmą nebūtinos įspūdingos dekoracijos, įmantrūs drabužiai ar specialieji efektai.  Geram filmui užtenka geros idėjos ir puikaus scenarijaus. Filmas įtraukia puikiai atskleidžiamais veikėjų charakteriais per jų  konfliktinius dialogus.

„12 įtūžusių vyrukų”– 1957 metais sukurtas nespalvota klasika tapęs filmas. Originaliai tai buvo amerikiečių televizijos spektaklis, sukurtas Reginald’o Rose’o. Vėliau televizijos spektaklio scenarijus buvo adaptuotas ir pagal tai sukurtas filmas.

Ši teismo salės drama pasakoja istoriją apie 12 prisiekusiųjų, kuriems yra pavesta nuspręsti ar jaunuolis, kaltinamas nužudęs savo tėvą, iš tikrųjų yra kaltas. Nors filmo pradžioje šiek tiek prisnūdęs teisėjo balsas sufleruoja, jog byla yra itin paprasta, ir viskas joje yra aišku, tačiau aštuntasis prisiekusysis nėra įsitikinęs, kad byla yra itin aiški.  Aštuntasis prisiekusysis išsako savo abejones, jog rimtoje byloje  (jaunuoliui gresia bausmė dėl pirmo laipsnio žmogžudystės) remiamasi tik dviem liudininkais, jog ginklas, kuriuo buvo padarytas nusikaltimas, nėra išskirtinis (identišką kišeninį peilį turi ir jis). Tolimesnėje filmo eigoje prisiekusieji stengiasi priimti vieningą sprendimą, ar jaunuolis yra kaltas, ar nusikaltėlis yra kitas asmuo.

Kino filmo “12 Angry men” kadras

Filmo stipriosios pusės

Kiekvienas iš dvylikos prisiekusiųjų yra visiškai skirtingos asmenybė. Iš dalies tai primena eksperimentą, ar visiškai skirtingi žmonės gali vieningai apsispręsti jiems pateiktu klausimu. Nors 12 veikėjų, kurie visi yra svarbūs, yra daug tokiam filmui, tačiau Reginald’as Rose’as sugeba dialogų pagalba atskleisti visų veikėjų  esminius biografijos faktus, charakterio savybės. Atskleidžiant charakterius nėra gilinamasi į bereikalingas detales, tik į esminius faktus, kurie daro įtaką konkretaus prisiekusiojo mąstymo eigai, sprendimo priėmimui.

Genialumas slypi paprastume: beveik visas filmo veiksmas vyksta viename kambaryje. Jokių įmantrių kambarių, įmantrių rūbų, tiesiog 12 kostiumais apsirengusių vyrų, 12 kėdžių ir vienas stalas. Iš tikrųjų jeigu pasižiūrėtume, kiek laiko veiksmas vyksta prisiekusiųjų kambaryje, ir kiek laiko kitur, rasime didžiulę disproporciją – iš 96 filmo minučių, vos 3 minutės veiksmo vyksta kažkur kitur. Nors galbūt tai atrodo nuobodu – kaip įmanoma filmą sukurti apie buvimą viename kambaryje – tačiau  visa  filmo esmė yra , stiprūs charakteriai, dialogai, diskusijos, o ne filmavimo aikštelės dekoracijos.

Kino filmo “12 Angry men” kadras

Filmo scenarijus parašytas taip, kad žiūrovas yra įtraukiamas į svarstymo procesą. Filme nėra pateikiama išankstinė nuomonė ar kaltinamas jaunuolis iš tikrųjų padarė nusikaltimą, ar yra neteisingai apkaltintas. Žiūrovas tampa tarsi tryliktuoju prisiekusiuoju, kuris pradeda svarstyti, ar iš tikrųjų yra priežastis abejoti jaunuolio kaltumu. Taip žiūrovas, priklausomai nuo savo vertybių, ims vertinti visus išsakytus faktus, aktorių diskusijas ir konfliktus.

Įdomus ir labai apgalvotas kameros darbas. Filmo pradžioje kamera apima beveik visą kambarį, filmuoja plačiai ir per daug ne priartinamas kiekvienas veikėjas. Filmo eigoje pamažu kamera pradeda labiau fokusuotis ties pavieniais veikėjais, priartinant jų veidus. Tokiu kameros darbu buvo pasiektas norimas efektas – žiūrovas pradeda „jausti” karštį tvyrantį patalpoje, klaustrofobiją, kuomet nedidelėje patalpoje uždaroma daug žmonių, prisiekusiųjų norą kuo greičiau užbaigti šią bylą,

Kino filmo “12 Angry men” kadras

Kritika

Daugiausia  filmas kritikos sulaukė dėl prisiekusiųjų teismo, kaip institucijos, neigiamo vaizdavimo.  Nors kūrėjų tikslas nėra kritikuoti prisiekusiųjų teismą, tačiau yra atskleidžiami šios sistemos trūkumai: ne profesionalūs teisėjai, o paprasti žmonės remiasi daugiau emocijomis, tad jų sprendimas ne visuomet gali būti kiek įmanoma labiau šališkas. Taip pat dalis žmonių yra lengviau paveikiami daugumos nuomonės.

Verdiktas 10/10

Filmas patiks žmonėms, kuriems specialieji efektai nėra būtini. Jei vertinate veikėjų charakterių plėtojimą, jums patinka stiprūs argumentuoti dialogai, arba galbūt jums įdomi teismų tematika –  šį filmą privalu pažiūrėti. Svarbiausia neturėti jokios išankstinės nuomonės apie filmą tik dėl to, jog jis nespalvotas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: