Benis Hilas © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Plačiai žinomas britų komikas, kurio aukso amžius buvo dešimtajame dešimtmetyje juokino ir linksmino mūsų tėvų ir senelių kartas su savo aštriais skečais ar komedinėmis laidomis. Kažin, kaip vyrui sektųsi prigyti šiuolaikiniame pasaulyje, kai pokštas ar juokelis gali greitai pavirsti į kaltinimus seksizmu ar panašiai?

Savo karjerą Benis Hilas pradėjo sunkiais metais – Antrojo Pasaulinio karo laikotarpiu. Tuomet, kai vyras tarnavo armijoje, įvyko jo pirmasis pasirodymas scenoje, vaidinta spektaklyje „Stars in battledress“. Po savo tarnybos Beni grįžo į Londoną ir ten susigalvojo savo sceninį vardą Benis Hilas, o tikrasis vardas buvo Alfredas Hotornas. Įdomu tai, kad tokį slapyvardį aktorius pasirinko kitos žymaus komiko, Džeko Beni, garbei.

Benis jau nuo pat vaikystės mėgo vaidinti komedijose, mat kai dar mokėsi mokykloje jau vaidino humoristų komikų trupėje.

Grįžus į Londoną po karo Benis vis dažniau pasirodydavo sėkminguose projektuose: šou programose, radijo spektakliuose. Galiausiai jo talentas buvo pastebėtas ir komikas gavo pakvietimą dalyvauti TV laidoje „Hi There!” (liet. „Sveikutis!“). Lygiai po šešių metų, 1955, kai vyriškio populiarumas įgavo vis didesnį pagreitį, buvo pristatyta pirmoji jo kurta laida „Benny Hill Show“ (liet. „Benio Hilo Šou“), kuri yra it aktoriaus karjeros viršūnė. Sulaukta tokio pasisekimo, kad laida buvo populiariausias šou pasaulyje ištisus 30 metų, net šiomis dienomis kai kurios stotys perka Benio šou transliacijos teises.

Tokio dėmesio vyras sulaukė ne be reikalo. Savo kurtoje laidoje Beni buvo ne tik aktorius, bet ir dainų autorius, atlikėjas, režisierius, muzikantas. Tam tikra prasme vyriškis buvo su visa talentų puokšte.

Pasaulis, deja, ne visada supranta tokias kūrybingas sielas kaip Benis Hilas. Jo šou ištiko krizė, kuomet keliose laidose buvo satyriškai pasisakyta ir pašiepiamas karališkasis sostas, Anglijos vyriausybė. Margaret Thatcher, to laikmečio Anglijos ministrė pirmininkė, reikalavo, kad visos Beni šou laidos būtų tikrinamos. Kitais žodžiais tariant, Hilas sulaukė griežtos cenzūros. Negana to, dalis visuomenės pradėjo šaipytis ir iš pačio komiko. Šis palūžo, paniro į depresiją ir pradėjo vartoti alkoholinius gėrimus.

Nepaisant visos niūrių laidos užkulisių, ji buvo uždaryta tik 1991 metais.

Kaip pavyzdį kodėl komikas sulaukė kritikos galima pateikti 1981 metų skečą pavadinimu „The Loser“ (liet. „Nevykėlis“). Jos metu pagrindinis personažas siekia įsidarbinti klerku. Įdarbintojas, akivaizdžiai valstybinis tarnautojas, vaizduojamas kaip visiškas keistuolis: arbatą negeria iš puodelio, o susipila į lėkštelę, sulaužo sausainį, sumeta į lėkštelę ir beria ant trapaus angliško skanėsto druską, pipirus. Toks vyriausybės atstovų vaizdavimas aiškiai galėjo užtraukti nemalonumų.

Juokauta ne tik su nekaltais dalykais, kurie tais laikais galėjo sulaukti nepritarimo. Pvz. ištisai plekšnodavo pliką senuką, nuolatinį savo kompanioną, per galvą. Jau minėtame „Nevykėlio“ skeče Hilo personažas įsidarbina įvairių iškabų tvarkytoju. Po kelių nesėkmių personažas ant terapeuto iškabos užrašo tvirkintojas. Anglų kalboje tai tėra žodžių žaismas, mat padėtas tarpas visiškai pakeičia prasmę. „Therapist“ reiškia jau minėtą terapeutą, o jei padedamas tarpas, žodis virsta į „The rapist“, tai reiškia prievartautojas. Būtų tikrai smalsu sužinoti, kaip į tokius pokštus, rodomus per televiziją, sureaguotų šių dienų visuomenė.

Juokauta net savižudybės tematika. Personažas apsiriša kaklą virve ir prie akmens, kad nusižudytų, tačiau nusileidęs į ežero dugną randa aukso dėžę. Tačiau čia galima įžvelgti ne tik pašiepiamą savižudybę, tačiau ir aktoriaus netiesioginį raginimą gyventi toliau, nes nežinai, kada netyčia rasi „aukso dėžę“.

Kituose skečuose galima rasti dar daugiau detalių ir įrodymų, kodėl šis šoumenas susilaukė kritikos. 1976 metų laidoje, pavadinimu „World of Sport“ (liet. „Sporto pasaulis“) šaipomasi iš britiško tarimo. Negana to, akivaizdžiai seksistiškai vaizduojama skečo pagrindinio personažo, pranešėjo, asistentė su trumpu sijonėliu, didele iškirpte. Tai trukdo pranešėjui susikaupti ir jo akys vis užkliūna už asistentės kūno.

Reikėtų nepamiršti, kad šiomis dienomis toks humoras tikrai greitai sulauktų dėmesio. Neaišku, ar jis būtų tik teigiamas, mat mūsų visuomenėje yra populiaru užsipulti komikus, kurie tiesiog juokauja ir šaiposi iš gyvenimiškų situacijų.

Panašiai nutiko šių dienų komikui Krisui Rokui. Jis po vieno šou metu sulaukė didžiulės kritikos, įvairiausi Holivudo režisieriai ir kiti atstovai liepė jam pasiaiškinti, sulaukta net teisminių kaltinimų. Štai kaip vyras juokavo: „Moterys dažnai šaukia „žaginimas“, nes nori pinigų. Man reikėtų krūvos liudininkų jei norėčiau kada nors įdarbinti merginą, vien tam, kad jie galėtų patvirtinti, kad seksualinės prievartos kaltinimai neteisingi.“

Dar užsiminta, kad samdyti namų tvarkytojos Krisas taip pat nedrįstų, nes irgi gali sulaukti melagingų kaltinimų dėl priekabiavimo.

Akivaizdžiai auditorija ir visuomenė per visą laikotarpį nuo pat Benio Hilo laikų pasikeitė ir tokie pokštai, pašiepiantys skaudžias visuomenines problemas gali iššaukti publikos neigiamą reakciją, nepritarimą. Galima tik pasvarstyti, ką galima toleruoti kaip humorą, o kur ribos jau yra peržengiamos.

Taip pat skaitykite: KINO KLASIKA: Komikų duetas, kuriuos išskirti galėjo tik mirtis

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: