Pažvelgę ​​į savo „iPhone“, „iPad“ ar bet kurio turimo „Apple“ produkto galinę dalį, pamatysite užrašą „Surinkta Kinijoje“. Daugelis žmonių stebisi, kodėl „Apple“ nusprendė perduoti visą savo produkciją užsienyje, būtent Kinijai. Perskaičius šią etiketę, jūsų mintyse gali iškilti Jonathanas Ive, legendinis „Apple“ vyriausiasis dizaineris, išleidžiantis naujos kartos „iPhone“ brėžinius ir technines specifikacijas į bendrinamą aplanką, kurį gali pasiekti pigūs Kinijos tiekėjai kol gamina ir surenka milijonus produktų. Daugelis mano, kad „Apple“ tik ketina uždirbti daugybę pinigų, ir tai yra vienintelė perkėlimo priežastis, bet tai nebūtinai yra tiesa. Kodėl „Apple“ įtaisai negali būti gaminami JAV? Arba apskritai, kodėl tarptautinės plataus vartojimo elektronikos ir kompiuterių verslo įmonės negali savo gamybos darbų atlikti padėdamos sukurti darbo vietas ir sustiprinti esamą ekonomiką?

Pačio perkėlimo priežastis yra gana paprasta – „iPhone“ nėra gaminami Amerikoje, nes jie tiesiog negali jų ten gaminti. Paprasčiau tariant, nėra pakankamai darbo jėgos palaikyti „Apple“ produktų gamybą. Kinijos gamykloje, kurioje gaminami „Apple“ produktai, ypač „iPhone“, dirba maždaug 230 000 darbuotojų. Tai reiškia, kad galimų darbuotojų skaičiaus JAV nepakanka patenkinti „Apple“ poreikius.

Pats „Apple“ vadovas Tim Cook teigia: „Svarbiausia priežastis, kodėl mums patinka būti Kinijoje, yra žmonės. Kinija turi nepaprastų įgūdžių. O labiausiai nežinoma dalis yra tai, kad Kinijoje yra beveik du milijonai programų kūrėjų, kuriančių programas „iOS App Store“. Tai yra pačios inovatyviausios mobiliosios programos pasaulyje, o jas valdantys verslininkai yra vieni labiausiai įkvepiančių ir versliausių pasaulyje. Jie parduodami ne tik čia, bet ir eksportuojami visame pasaulyje.“, „Yra daug klaidingų nuostatų apie Kiniją. Populiari nuostata, kad įmonės į Kiniją atvyksta dėl mažų darbo jėgos kainų. Nesu tikras, į kurią Kinijos dalį jie vyksta, bet tiesa ta, kad prieš daugelį metų Kinija nustojo būti žemos kainos darbo jėgos šalimi. Tiekimo požiūriu tai nėra priežastis atvykti į Kiniją. Priežastis yra dėl įgūdžių, įgūdžių kiekio vienoje vietoje ir tokio įgūdžio tipo.“

Pagal naująją Australijos strateginės politikos instituto ataskaitą „Apple“ tiekėjai Kinijoje naudoja tūkstančius perkeltų Uigūrų mažumos atstovų darbo jėgą. Ataskaita yra plataus masto ir joje dėmesys sutelktas į koordinuotą vyriausybės kampaniją, skirtą Uigūrų, musulmonų mažumoms, esančioms daugiausia Xinjiango provincijoje, perkėlimui. Ataskaitoje apskaičiuota, kad nuo 2017 iki 2019 m. maždaug 80 000 Uigūrų buvo priverstinai perkelti dirbti į gamyklas visoje Kinijoje.

Persikėlimo programa yra dalis Kinijos vyriausybės platesnio masto Uigūrų mažumų persekiojimo, kurią daugiausia sudaro musulmonai. Ataskaitoje teigiama, kad sulaikymo stovyklose įkalinta daugiau kaip 1 mln. Uigūrų, o vyriausybė pradėjo programą kurioje Kinijos vyrams mokama, kad miegotų su Uigūrų moterimis ir kurią vienas aktyvistas apibūdino kaip „masinį prievartavimą“. Nors ataskaitoje pabrėžiama, kad perkeltieji Uigūrų tautos darbuotojai dirba daugelyje skirtingų kompanijų tiekimo grandinių, įskaitant „Nike“, BMW ir „Amazon“, „Apple“ kaip pavyzdys atlieka svarbų vaidmenį.

Kai sulaikytieji „baigia“ savo laiką stovyklose, daugelis siunčiami dirbti į gamyklas. Dešimt Uigurų ir Kazachų teigė žinantys žmones, kuriuos valstybė išsiuntė dirbti į gamyklas rytinėje Kinijoje, vadinamoje Kinijos vidine dalimi – kai kurie iš stovyklų, kiti – iš šeimos, kiti – iš profesinių mokyklų. Daugelis jų buvo išsiųsti per jėgą, nors keliais atvejais nebuvo aišku, ar jie sutiko.

Darbuotojai dažnai mokosi klasėse, kuriose valstybės remiami mokytojai veda pamokas mandarinų kalba, dominuojančia Kinijos kalba, moko politikos ir „etninės vienybės“. Darbo sąlygos skiriasi apribojimais. Pasak apylinkės gyventojų, gamykloje OFILM Uigūrams mokama taip pat, kaip ir kitiems darbuotojams, tačiau elgiamasi su jais skirtingai. Jiems neleidžiama išvykti ir melstis – priešingai nei ten dirbantiems migrantams musulmonams, kuriuos Kinijos vyriausybė laiko mažesne grėsme.

„Jie neleidžia jiems nieko garbinti viduje“, – sakė moteris Hui musulmonė, kuri keletą savaičių kartu su Uigūrais dirbo fabrike. „Jie neleidžia jiems rodytis.“ Tačiau ekspertai sako, kad programa, kaip ir stovyklos, yra platesnio Uigūrų kultūros užpuolimo dalis, nutraukianti socialinius ir šeimos ryšius, siųsdama žmones toli nuo namų, kad jie būtų prilyginti dominuojančiai Hanų kinų kultūrai.

ASPI rado priverstinio Uigūrų darbo įrodymų keturiose atskirose „Apple“ tiekimo grandinės gamyklose, įskaitant „Foxconn Zhengzhou“ – didžiulę gamyklą, šnekamąja kalba vadinamą „iPhone City“, kurioje dirba iki 350 000 žmonių ir gamina daugiau nei pusę pasaulio „iPhone“. Iš viso iš ASPI ataskaitos pateiktų skaičių, mažiausiai 2700 Uigūrų nuo 2017 m. buvo perkelti į „Apple“ tiekimo grandinę. Vadovas Timas Cookas apsilankė vieno iš tiekėjų, nurodytų ataskaitoje 2017 m., gamykloje. Gamykla priklausė įmonei, pavadinimu „O-Film“ ir gamino „selfie“ kameras „iPhone 8“ ir „iPhone X“. Vizito metu Cook, kaip pranešama, gyrė „O-Film“ už jos Pasak ASPI, „humanišką požiūrį į darbuotojus“, dabar jau ištrintame „O-Film“ pranešime spaudai.

Taip pat skaitykite: Kinija kaltinama iš etninių ir religinių mažumų grobianti organus transplantacijai

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: