Organizatorių archyvo nuotr.

Namo stogas, kaip ir kiekvienas daiktas, reikalauja bent minimalios sezoninės apžiūros, jei norime, kad jis tarnautų maksimaliai ilgai. Deja, daugelis žmonių užsidengę stogą apie jį tiesiog pamiršta, kol šis ne pačiais maloniausiais būdais pats primena apie save. Neprižiūrint dangos, laiku nepastebint atsiradusių pažeidimų stogas jums tikrai „nepadėkos“, o remontas kainuos ir laiko, ir nervų, ir pinigų.

Kaip užbėgti už akių nemaloniems incidentams ir ką daryti, kad tvirtas bei estetiškas namo stogas džiugintų kuo ilgiau? Pasirodo, tai visai nesudėtinga, tereikia žinoti kelis svarbiausius aspektus.

Vertinkime visą stogo gyvavimo ciklą

Jei statotės ar renovuojate stogą ir norite, kad jis keltų kuo mažiau rūpesčių, pirmiausia verta pasidomėti stogo dangų ilgaamžiškumu, atsparumu atmosferos poveikiui, ar danga greitai neblunka, ar atspari kerpėms, pelėsiui, ar netrupa veikiant šalčiui. Reikia įvertinti visą stogo gyvavimo ciklą: pradedant statyba, estetine priežiūra ir baigiant stogo remonto ar atnaujinimo išlaidomis po 30-50 metų ar dar vėliau. Besistatantieji vis labiau atkreipia dėmesį ir į naudojamų medžiagų poveiki gyventojų sveikatai, draugiškumą aplinkai. Tarkime, jei jūsų stogą teks dažnai plauti cheminėmis medžiagomis nuo giliai įsigėrusio purvo, dumblių žaliavimo, tai ilgainiui gali pareikalauti nemažų darbo ir finansinių išlaidų, o į lietaus sistemą patekusios stipraus poveikio valymo priemonės gali užteršti kiemą, vandens telkinį ar sukelti sveikatos problemas.

Pav. Kokybiška plieninė stogų danga – ilgaamžis, ekologiškas, minimalios priežiūros reikalaujantis pasirinkimas. Plieno paviršius itin atsparus blukimui, nėra porėtas, tad nešvarumai ilgam neužsilaiko. Ruukki Products” AS archyvo medžiaga.

Neseniai atlikto nepriklausomo tyrimo, kurio tikslas buvo įvertinti trijų populiarių stogų dangų medžiagų poveikį aplinkai, rezultatai atskleidė, kad kokybiškas plieninis stogas yra tvariausias pasirinkimas, jo poveikis aplinkai, klimato kaitai yra net iki 60 procentų mažesnis. Šiais nanotechnologijų laikais itin atspariais polimerais apsaugotos plieninės stogų dangos ypač ilgai išlaiko gerą išvaizdą, metams bėgant reikalauja minimalios priežiūros. Net ir po daugybės metų stogo ar namo gyvavimo pabaigoje plieninė stogo danga yra 100 procentų perdirbama, tad poveikis gamtai bus minimalus. Dėl puikaus atsparumo, lengvo naudojimo ir draugiškumo gamtai, kokybiškos plieninės stogų dangos sparčiai populiarėja visame pasaulyje.

Plieninė danga – optimalus pasirinkimas

Plieno lakštai yra tvirti, netrapūs, lengvi ir lengvai apdorojami, juos pjaustant nesusidaro kenksmingų sveikatai  dulkių, dūmų, tad stogo dengimo darbai vyksta itin sparčiai. Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių – grebėstų konstrukcijos. Be to, plieninėms dangoms neribojamas nei šalčio ciklų skaičius, nei maksimalus nuolydžio kampas, ji gali būti montuojama kad ir 90 laipsnių kampu, tai yra, vertikaliai, netrupa veikiant šalčiui, susidarius ledui. Dėl sandarumo, kai kurias plienines stogo dangas galima naudoti ir esant minimaliam, 7 laipsnių šlaito nuolydžiui. Pažangiausių modelių sandarumą užtikrina „click” sistemos lakštų jungimo vietose esančios specialios tarpinės.

Pav. Plieninėms stogų dangoms neribojamas šalčio ciklų skaičius, t.y. jos yra itin atsparios ir dideliems šalčiams, ir vasaros saulės kaitrai, netrūkinėja ir nepraranda sandarumo susidarius ledui. “Ruukki Products” AS archyvo medžiaga.

Verta paminėti ir tai, kad kai kurios „Ruukki“ stogo dangos, pavyzdžiui „Ruukki Classic“ arba „Ruukki Hyygge“, yra tvirtinamos nerūdijančiojo plieno sraigtais, kurie uždengiami „click“ sistema tvirtinant kiekvieną paskesnį lakštą. Tad iš išorės ant tokio stogo ar fasado nematyti jokių varžtų, mažiau galimybių užsilaikyti spygliams, lapams, kauptis nešvarumams.

Šiuo metu naujų namų kvartaluose, pastebima sparčiai populiarėjanti dizaino tendencija, kai klasikinio tipo stogo dangos naudojamos ne tik stogo, bet ir fasado apdailai. Tokiu atveju specialistai rekomenduoja naudoti tvirtesnę, 0,60 mm storio “Ruukki Classic Authentic” dangą – fasadas išliks lygesnis, atsparesnis įlenkimams.

Pav. Dėl praktiškumo, minimalistinio, stogo ir fasado ribas panaikinančio dizaino, “Ruukki Classic” dangos vis dažniau naudojamos ir fasadų apdailai. UAB “Constra” archyvo medžiaga.

Plieninio stogo ar fasado eksploatacija nesudėtinga, pakanka minimalios priežiūros. Paprastai lietus, sniegas puikiai nuplauna apnašas, purvas neįsigeria, ant šios dangos nepalankios sąlygos susidaryti pelėsiui, samanoms ar kerpėms.

Tačiau nesuklyskite – paprasta priežiūra nereiškia, kad iš viso nereikia priežiūros.

Kaip prižiūrėti stogą ir kokių klaidų vengti?

Pirma ir viena svarbiausių taisyklių – reguliari stogo apžiūra. Rekomenduojama dangos būklę įvertinti kartą per metus. Būtina atidžiai patikrinti jungiamųjų detalių būklę, nes dėl sugadintų arba netinkamai pritvirtintų detalių gali prasidėti korozija, pro stogą gali pradėti skverbtis vanduo.

Pav. Paprastai lietus nuo plieninio stogo puikiai nuplauna lapus, spyglius ir kitas apnašas, purvas neįsigeria, ant šios dangos nepalankios sąlygos susidaryti pelėsiui, samanoms ar kerpėms. “Ruukki Products” AS archyvo medžiaga.

Patikrinkite stogo dangos paviršiaus būklę, apžiūrėkite vidines stogo sąlajas, lietaus vandens nuvedimo sistemos latakus. Jei pastebėjote paviršiaus pažeidimus, nevienodai išblukusią spalvą, atsiradusias pūsleles ar įbrėžimus, stogo dangą reikia nedelsiant remontuoti. Rinkoje vis dar pasitaiko nesąžiningų prekeivių, kurie stogų gamybai panaudoja pačią pigiausią žaliavą, kartais net netinkamą naudoti lauko ar Lietuvos klimatinėmis sąlygomis, todėl jau po 2-3 metų gali pasimatyti stiprus spalvos blukimas, dėmės, prasidėti korozija.

Kitas labai svarbus dalykas – stogo dangos valymas, kurį taip pat rekomenduojama atlikti kasmet, jei tik pastebime ženklias apnašas, susikaupusius nešvarumus. Didesnės purvo apnašos po lietaus sulaiko drėgmę, todėl padidėja ir korozijos pavojus. Be to, nešvarus stogas gadina estetinį viso namo vaizdą.

Jei pastebime, kad kažkuriose vietose yra užsilaikiusių medžių lapų, spyglių, šakelių, reikia juos nuvalyti švelniu šepečiu. Taip pat kasmet reikia apžiūrėti ir išvalyti lietaus vandens nuvedimo sistemą. Kad lapai neužkimštų lietaus kanalizacijos ar lietvamzdžių, „Ruukki“ siūlo savaime išsivalančias lapų gaudykles-šukas.

Pav. Bent kartą metuose, geriausiai vėlai rudenį, nukritus aplinkinių medžių lapams, patartina apžiūrėti ir jei reikia, išvalyti lietaus latakus. “Ruukki Products” AS archyvo medžiaga.

Nešvarumus, kurie sunkiau valosi, galima plauti valikliu, skirtu dažytiems paviršiams. Tačiau jokiu būdu nenaudokite šiai paskirčiai netinkamų valiklių, nes galite sugadinti paviršiaus polimerinę dangą, ant jos gali atsirasti dėmių.

Sniego nuo plieninių stogų įprastai šalinti nereikia, mat jis lengvai nutirpsta, tačiau jei praūžė ypač stipri pūga ir pastebite, kad ant dangos susikaupęs storas sniego sluoksnis, reikėtų jį pašalinti.

Kad būtų saugu ir patogu užlipti ant stogo, prieiti prie kaminų, nuvalyti saulės kolektorius, rekomenduojama įsirengti stogo saugos elementus, net jeigu ant stogo užlipti teks retai. Naudojant stogo saugos elementus, vaikščiojant stogu negadinama danga, tad pats stogas tarnaus gerokai ilgiau.

Pav. Naudojant stacionariai pritvirtintus stogo saugos elementus, vaikščiojant stogu ne tik jausitės saugiai bet kokiomis oro sąlygomis, bet ir negadinsite stogo dangos, tad pats stogas tarnaus gerokai ilgiau. “Ruukki Products” AS archyvo medžiaga.

Pagal funkcionalumą stogo saugos elementai skirstomi į keturias pagrindines grupes: sieninės ir stogo kopėtėlės, stogo tilteliai, sniego užtvaros ir apsauginės tvorelės.

  Sugadinti galite montuodami

Kadangi plieno lakštų dangą itin paprasta sumontuoti, neretai žmonės patys imasi šio darbo. Tačiau labai svarbu atsiminti keletą taisyklių, kitaip montavimo metu galite pažeisti dangą, taigi toks stogas ilgai netarnaus.

Montuojant plieninę dangą labai svarbu jos nepažeisti mechaniškai, nesubraižyti. Jokiu būdu negalima net šalia stogo dangos naudoti abrazyvinių metalo pjovimo diskelių, nes taip galima nudeginti antikorozinį sluoksnį, prarasti garantiją.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos montuojant plieninį stogą – mechaniniai paviršiaus pažeidimai, netinkamai įrengti oro tarpai vėdinimui, stogo plėvelės ar šilumos izoliacijos sluoksnis. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į specifinių mazgų sandarumą, apskardinimą: aplink kaminus, stogo langus, stogo ir fasado sandūrose ir panašiose vietose, naudoti tinkamas sandarinimo medžiagas.

Baigus montavimo darbus svarbu pasirūpinti, kad ant stogo dangos bei lietaus vandens nuvedimo sistemoje neliktų jokių pašalinių objektų, pavyzdžiui, jungiamųjų detalių, lakštų, smulkių drožlių, atsiradusių gręžiant ar kitų daiktų.

Stogo ilgaamžiškumą lemia ir kiti aspektai

Stogo ilgaamžiškumas, gera išvaizda labiausiai priklauso nuo gaminio kokybės klasės. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės poliesteriu padengtoms dangoms suteikiama 10 metų estetinių ir 30 metų techninių savybių garantija. Na o aukščiausios, „Ruukki 50 Plus“ kokybės klasės dangai – net 25 metų estetinių savybių ir 50 metų techninių savybių rašytinė garantija.

Tad akivaizdu, kad lyginant skirtingas kokybės klases, bendroje stogo sąmatoje suma gali skirtis vos keliais šimtais eurų, tačiau stogo dangos ilgaamžiškumas, gera išvaizda skirsis kone dvigubai, turtas daug ilgiau išlaikys savo investicinę vertę.

Labai svarbų vaidmenį čia atlieka ir gamintojas. Plieninė stogo danga – tai ne tik plienas ir dažai. Stogams turėtų būti naudojamas specialios markės plienas, suteikiantis lakštui tvirtumo, ne per minkštas. Standartinis plieno storis, matuojamas neskaitant cinko, grunto, polimerų sluoksnių, turėtų būti bent 0,50 mm, o aukščiausios kokybės produktų, pavyzdžiui, „Ruukki Classic Authentic“ – 0,60 mm. Minimalus cinko sluoksnis turėtų būti 275 g/m2. Išorinis polimerinis padengimas gali būti kelių rūšių, nuo jo labiausiai priklauso stogo išvaizda ir ilgaamžiškumas.

Verta atkreipti dėmesį, kad plieno apsauginiai sluoksniai būtų padengti kokybiškai. Nes, kaip ir automobilių pramonėje, vienų gamintojų kėbulai tarnauja ilgai, o apie kitus kuriami anekdotai – čia viską nulemia darbų atlikimo kokybė, naudojami įrengimai. Jei lakštų formavimui bus naudojama nekokybiška, susidėvėjusi įranga, ar bus netinkama darbo aplinkos temperatūra, tuomet dar gamybos metu gali atsirasti pažeidimai, dažų mikroįtrūkimai, pertempimai.

Tad renkantis dangą stogui nevertėtų pasikliauti abejotinos reputacijos gamintojais ir nesusigundyti jų siūloma pigesne produkcija. Kokybiškas stogas jums tarnaus ne vieną dešimtmetį, todėl visada verta rinktis patikimą gamintoją ir jo siūlomas medžiagas.

Užsakymo Nr. KMC210107

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: