Erika Švenčionienė. ELTA Andriaus Ufarto nuotr.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą dėl veikimo prieš Lietuvą ir viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams. Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Redas Savickas nurodė, kad Erika Švenčionienė ir Kazimieras Juraitis lankėsi Baltarusijoje, dalyvavo įvairiose šios šalies bei Rusijos organizuotose formatuose, kuriuose viešai palaikė minėtų valstybių politiką, neigė Lietuvos Seimo legitimumą.

Vilniaus apygardos teismui pirmadienį atvertus minimą baudžiamąją bylą, buvo nustatytos kaltinamųjų tapatybės. Vienas kaltinamųjų K. Juraitis paprašė teismo pridėti prie bylos tam tikrus duomenis apie jo veiklą – žurnalisto pažymėjimą, savanoriškos veiklos sutartį. Bylą nagrinėjantis teisėjas Mindaugas Povilanskas neprieštaravo tokiam prašymui.

Atėjus laikui byloje pagarsinti kaltinamąjį aktą ir prokurorui R. Savickui paskelbus, kad jis pagarsins sutrumpintą kaltinamojo akto versiją, kaltinamosios E. Švenčionienės advokatė Svetlana Naidenko pareiškė, kad jo ginamoji nesupranta, kuo yra kaltinama. Todėl, pasak advokatės, būtina paskelbti visą kaltinamąjį aktą.

„Mano klientė informavo mane, kad jai nevisai aiškus, nevisiškai suprantamas kaltinamasis aktas. (…) Kodėl prokuroras turi pats nuspręsti, kaip sutrumpinti? Prašome, kad prokuroras kaltinamąjį aktą skaitytų pilnai nuo pradžios iki pabaigos“, – aiškino S. Naidenko.

„Nesuprantu kaltinimų esmės. (…) Prašau skaityti visą kaltinamąjį aktą, gal kažką suprasime, kuo esame kaltinami“, – teisme kalbėjo pati E. Švenčionienė.

Kazimieras Juraitis. ELTA Dainiaus Labučio nuotr.

Teisėjas M. Povilanskas pareiškė, kad, bylos duomenimis, kaltinamieji yra supažindinti su kaltinimais, o vienam iš kaltinamųjų Valerijui Ivanovui įteiktas kaltinamasis aktas, išverstas į rusų kalbą.

Teisėjas leido prokurorui pagarsinti sutrumpintą kaltinamojo akto versiją byloje.

Akcentavo E. Švenčionienės ir K. Juraičio išvykas į Baltarusiją

Prokuroras R. Savickas teisme, pagarsinęs kaltinamąjį aktą, nurodė, kad E. Švenčionienė ir K. Juraitis kaltinami tuo, kad veikdami bendrininkų grupėje, padėjo Rusijos ir Baltarusijos organizacijoms veikti prieš Lietuvą.

Jis, skaitydamas kaltinamąjį aktą, ne kartą minėjo E. Švenčionienės ir K. Juraičio išvykas į Baltarusiją.

„E. Švenčionienė ir K. Juraitis (…) 2022 m. vyko į Baltarusiją, dalyvavo Baltarusijos ir Rusijos žiniasklaidos laidose, viešai palaikė autoritarinių valstybių politiką, (…) neigė Lietuvos Seimo legitimumą“, – dėstė R. Savickas.

Anot prokuroro, E. Švenčionienė, kaip asociacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumo“ atstovė, ir K. Juraitis dalyvavo įvairiuose Baltarusijos ir Rusijos institucijų organizuotose forumuose.

Valerijus Ivanovas, Kazimieras Juraitis. ELTA / Dainiaus Labučio nuotr.

Asociacija likviduota ir atsižvelgus į jos vadovės E. Švenčionienės viešus pasisakymus, kuriais ji, teisėsaugos vertinimu, menkino Lietuvą, kritikavo šalies narystę Europos Sąjungoje, tvirtino, kad rinkimai Lietuvoje negalioja, neigė okupaciją, pateisino trėmimus.

„Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ vienu steigėju laikomas už rengimąsi šnipinėti Rusijos naudai laisvės atėmimo bausmę atliekantis Algirdas Paleckis. Ši asociacija į teisėsaugos akiratį pateko po jos atstovų apsilankymo Rusijoje, kur jie dalyvavo susitikimuose su Kremliaus politikais, surengė spaudos konferenciją, joje reiškę abejones dėl Lietuvos valdžios išrinkimo teisėtumo.

Anksčiau „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ vadovė E. Švenčionienė su bendražygiais lankėsi Baltarusijoje, ten susitiko šalies autoritarinių vadovu Aliaksandru Lukašenka.

E. Švenčionienė ir K. Juraitis kaltinimų dėl veikimo prieš Lietuvą sulaukė ir dėl to, kad išreiškė paramą 2022 m. Baltarusijoje vykusiam referendumui, kuriame esą buvo pritarta prezidentui taikomo dviejų kadencijų limito panaikinimui bei posovietiniame Baltarusijos branduolinio neutralumo statusui.

Anot prokuroro R. Savicko, E. Švenčionienė ir K. Juraitis teisiami ir dėl jų susitikimų su Baltarusijos režimo atstovais. Kaltinime minimas 2022 m. E. Švenčionienės ir K. Juraičio susitikimas su Baltarusijos nacionalinės asamblėjos atstovu, kuris nuo 2021 m. yra įtrauktas į asmenų, kuriems taikomi Europos Sąjungois ribojimai, sąrašą.

Kaip nurodė prokuroras, taip pat fiksuota, kad E. Švenčionienė ir K. Juraitis, būdami Baltarusijoje, lankėsi Astravo atominėje elektrinėje. Ši branduolinė jėgainė anksčiau buvo pripažinta nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Gytis Pankūnas (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: